Zalety i wady skupu nieruchomości

Blog

Comments: 0 37 Post Date: 6 września 2018

Skup mieszkań i innych nieruchomości może być rozwiązaniem w niekorzystnej sytuacji finansowej – korzystają z niego osoby potrzebujące w szybki sposób sprzedać swoje mieszkanie czy dom w celu zdobycia gotówki przeznaczanej na spłatę kredytu lub zakup tańszej nieruchomości.
Warto jednak bliżej przyjrzeć się procedurze skupu nieruchomości oraz przeanalizować jej mocne oraz słabe strony.

Zalety oferty skupu nieruchomości
Niezaprzeczalną zaletą tej opcji jest szybkość realizacji transakcji. Firmy oferujące skup nieruchomości podkreślają szybkość wyceny oraz zorganizowanie wszystkich formalności niezbędnych przy sprzedaży mieszkania czy domu – doświadczenie ich pracowników oraz znajomość branży wpływa na sprawność transakcji oraz redukuje do minimum konieczność angażowania się sprzedającego w formalności.
Pieniądze za nieruchomość przelewane są na rachunek bankowy sprzedającego w kilka dni od momentu akceptacji oferty przez sprzedającego. Osoba sprzedająca nieruchomość zmuszona jest najczęściej przez niekorzystne okoliczności do szybkiej sprzedaży, dlatego firmy oferujące szybki skup nieruchomości zobligowane są do realnie sprawnych działań finansowych.

Wady skupu nieruchomości
Wpływ na cenę, którą oferuje skup nieruchomości ma kilka czynników. Wyznacznikiem wartości transakcji jest zawsze wartość rynkowa mieszkania i to od niej odejmuje się kwoty na przykład zadłużenia nieruchomości (skup ureguluje zaległości).
Większość firm skupuje wszystkie nieruchomości, ich oferta nigdy nie osiągnie 100% wartości nieruchomości. Na ogół cena proponowana przez skup oscyluje wokół 70% wartości mieszkania lub domu czy działki budowlanej albo lokalu usługowego.
Oczywiście nie wszystkim sprzedającym może taka oferta odpowiadać, jednak chcąc natychmiast sprzedać nieruchomość rozwiązanie to może okazać się dla sprzedającego najlepsze.
Ale chyba tylko tego rodzaju firmy są gotowe na skup zadłużonych mieszkań, nieruchomości w złym stanie i zlokalizowane w nieatrakcyjnych dzielnicach miast czy rejonach Polski.
W takich przypadkach korzystanie z tej metody sprzedaży się opłaca.
Warto jednak zaznaczyć, że niektóre firmy oferują skup nieruchomości nawet za połowę jej wartości, co jest z pewnością sprzeczne z etyką i może być uznane za wykorzystanie trudnej sytuacji materialnej sprzedającego mieszkanie.

Skup nieruchomości – czy warto?
Biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw” związane ze skupem nieruchomości można uznać, że jest on optymalnym sposobem do szybkiego spieniężenia mieszkania lub domu w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji finansowej – szybkość realizacji, brak konieczności angażowania się w formalności oraz dostęp do pieniędzy w bardzo krótkim czasie zachęcają do skorzystania z oferty skupu.
Jednak ze względu na fakt zaniżania wartości skupowanych nieruchomości, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zaangażować się w rzetelne poszukiwania kupca, który będzie w stanie zapłacić realną wartość nieruchomości.