Skup mieszkań

Blog

Comments: 0 45 Post Date: 8 października 2018

Sytuacja życiowa może nas czasami zmusić do podjęcia ekspresowej decyzji o sprzedaży naszego mieszkania czy domu. Oczywiście nieruchomości w dużych miastach, dzielnicach cieszących się powodzeniem i o “chodliwym” metrażu sprzedamy szybko i w dobrej cenie. Są jednak nieruchomości, które z różnych względów mają swojego niszowego klienta. Co, jeśli nasze lokum do nich właśnie należy?

 

Jak sprzedać szybko?
Mieszkanie czy dom jest często dorobkiem naszego życia i stajemy przed nie lada dylematem, z jednej strony chcąc dokonać szybkiej sprzedaży, a z drugiej mając świadomość, że nieruchomość jest wiele warta i szybka sprzedaż to nie jest sprzedaż za maksymalną cenę.
Szukamy więc klienta, którego niełatwo jest znaleźć w przypadku nieruchomości nietypowej. Często poszukiwania takie trwają długie miesiące, a kiedy znajdzie się chętny do zakupu, okazuje się, że negocjuje cenę żądając znacznego jej opuszczenia. Wielu właścicieli, którym śpieszy się, by zakończyć transakcję sprzedażą, godzi się na to i sprzedaje nieruchomości po zaniżonej cenie. Czy można takiej sytuacji uniknąć? W przypadku konieczności szybkiej sprzedaży nieruchomości warto skorzystać z oferty pośrednictwa skupu nieruchomości. Rozwiązanie to, jak zresztą każde inne, ma swoje wady, jak i zalety. Nie zawsze jest najlepszym wyjściem, ale z całą pewnością warte jest rozważenia.

Czym jest i jak działa skup nieruchomości?
Skup mieszkań i domów oraz nieruchomości niemieszkalnych działa na zasadach podobnych do zasad funkcjonowania lombardów. Można w skupie szybko sprzedać nieruchomość i otrzymać pieniądze z transakcji dosłownie w ciągu doby, a skup będzie szukał dalej klienta samodzielnie.
Standardowa sprzedaż nieruchomości trwa przeciętnie kilka miesięcy; sprzedaż za pośrednictwem skupu zaledwie kilka dni od momentu zgłoszenia chęci sprzedaży do otrzymania przelewu na konto. Standardowa procedura sprzedaży nieruchomości rozpoczyna się od wstępnej wyceny przez internet lub telefon (albo na miejscu w biurze firmy skupującej). Następnie, jeśli wstępna wycena odpowiada sprzedającemu, na miejsce przyjeżdża rzeczoznawca, który dokonuje wyceny ostatecznej. W przypadku zgody sprzedającego dochodzi do zawarcia transakcji sprzedaży – otrzymujemy umowę przedwstępną i zadatek, następnie umowa zostaje potwierdzona notarialnie, a klient otrzymuje przelew pozostałej kwoty na swój rachunek bankowy.

Wady sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem skupu
Zasadniczą wadą sprzedaży przez skup jest cena za nieruchomość – na rynku można uzyskać na pewno wyższą cenę, jednak transakcja kilkudniowa na rynku nieruchomości poza skupem jest raczej nierealna.. Przeszkodą w szybkiej sprzedaży mieszkania może być również jego zadłużenie (obciążenie hipoteką), chociaż skup zadłużonych mieszkań i domów jest jak najbardziej możliwy, jednak pod pewnymi warunkami zależnymi od skupu.