Skup nieruchomości

Blog

Comments: 0 40 Post Date: 18 września 2018

Na rynku coraz częściej możemy się spotkać z firmami skupującymi nieruchomości. Takiej firmie można szybko sprzedać swoją nieruchomość poniżej jej wartości rynkowej. Czy warto?

Ekspresowa transakcja zakupu nieruchomości jest obarczona negatywnymi konsekwencjami. Skupy oferujące takie usługi proponują od 60 do 80% wartości transakcyjnej nieruchomości i jest to suma, którą dostaniemy „do ręki”. Prowizja pośrednia w tej transakcji nie występuje, a koszt podatku i notariusza jest po stronie kupującej.

W internecie znajdziemy wiele firm skupujących nieruchomości wystarczy wpisać w w wyszukiwarkę „skup nieruchomości” i wypełnić formularz kontaktowy. Skontaktuje się z nami pracownik firmy, zada kilka pytań i przekaże wszystkie szczegóły, niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Finalizacja zajmuje kilka dni, a środki ze sprzedaży nieruchomości uzyskamy w kilka godzin po podpisaniu aktu notarialnego.

Komu sprzedajemy nieruchomość?
Pojawiające się anonse nie posiadają danych osobowych ani firmowych co może wzbudzać wątpliwości u osoby zbywającej swoją nieruchomość. Kilka z takich firm to bez wątpienia agencje pośredniczące w handlu nieruchomościami, które w ten sposób chcą pozyskać klienta i zaproponować mu umowę pośrednictwa.

Czy taka transakcja jest bezpieczna?
Transakcja finalizowana jest u notariusza, jak każda umowa sprzedaży nieruchomości. Jak wiemy, notariusz to osoba zaufania publicznego i trzyma pieczę nad przebiegiem całej transakcji. Należy zadbać o zweryfikowanie podmiotu z którym zamierzamy zawiązać transakcję. Warto poświęcić chwilę i ustalić dane firmy oraz sprawdzić ją w dostępnych rejestrach. Zweryfikować opinie innych klientów w internecie na temat rzetelności firmy – transparentny nabywca nie będzie miał nic do ukrycia.

Czy sprzedać nieruchomość do skupu?
Skup mieszkań to w wielu przypadkach jedyna droga do szybkiej sprzedaży mieszkania czy domu. W dzisiejszych czasach bardzo trudno o klienta gotówkowego, a zdecydowani nabywcy często nie otrzymują finansowania bankowego. Można również spróbować obniżyć cenę o 10-15% i zgłosić się do agencji nieruchomości, ale nie gwarantuje to szybkiej sprzedaży. Biura pośrednictwa posiadają dużo nieruchomości w swojej ofercie i nie są w stanie poświęcić dostatecznie dużo czasu i uwagi naszej ofercie. Pośrednik będzie się starał sprzedać naszą nieruchomość za 85% ceny przez kilka lub kilkanaście tygodni a w skupie otrzymamy 80% ceny rynkowej nieruchomości „od ręki”. Firmy skupujące nieruchomości oferują również skup udziałów w nieruchomościach lub skup udziałów w spadku.

Przeszkodą w szybkiej sprzedaży mieszkania może być, poza innymi przyczynami, również jego zadłużenie (obciążenie hipoteką), chociaż skup zadłużonych mieszkań i domów jest jak najbardziej możliwy, jednak ograniczony warunkami zależnymi od skupu.