Czy warto skorzystać ze skupu nieruchomości?

Comments: 0 32 Post Date: 20 sierpnia 2018

Sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym cieszy się mniejszą popularnością niż sprzedaż mieszkań deweloperskich z dwóch powodów – po pierwsze ze względu na preferencyjne sposoby kredytowania, a po drugie ze względu na podobne ceny za metr kwadratowy.

Wielu kupujących wybiera więc mieszkania z rynku pierwotnego, co wpływa ujemnie na rynek wtórny. Ktoś chcący szybko sprzedać swoje używane mieszkanie może mieć duży problem ze znalezieniem kupca, zwłaszcza gdy nieruchomość jest nietypowa lub położona w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Co więc zrobić w takim przypadku? Jak dobrze sprzedać nasz dom czy mieszkanie na rynku wtórnym?

Trzeba rozważyć kilka rozwiązań, które pomogą nam w zawarciu transakcji, m. in. sprzedaż przez biuro pośrednictwa w handlu nieruchomościami, skup nieruchomości czy wystawienie mieszkania na sprzedaż w portalu ogłoszeniowym.

Jak odbywa się skup mieszkań i domów?
O ile o portalach ogłoszeniowych i biurach nieruchomości wiedza jest dość powszechna, o tyle o skupach nieruchomości rzetelnej informacji jest niewiele.
Skupy nieruchomości działają na podobnej zasadzie jak skupy samochodów. Procedura sprzedaży nieruchomości jest zredukowana do minimum i trwa przeciętnie kilka dni od momentu zgłoszenia chęci sprzedaży do otrzymania przelewu na rachunek bankowy. Standardowy przebieg sprzedaży nieruchomości rozpoczyna się od wstępnej wyceny przez internet lub telefon. Następnie, jeśli wstępna wycena zostanie zaakceptowana przez sprzedającego, na dom lub mieszkanie wycenia ostatecznie na miejscu rzeczoznawca. W przypadku zgody sprzedającego dochodzi do zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Sprzedający otrzymuje umowę przedwstępną i zadatek, następnie umowa zostaje potwierdzona notarialnie, a klient otrzymuje przelew pozostałej kwoty na rachunek bankowy.

Jaką cenę można uzyskać w skupie?
Wpływ na cenę, którą oferuje skup nieruchomości ma kilka czynników. Wyznacznikiem wartości transakcji jest zawsze wartość rynkowa mieszkania. To od niej odejmuje się kwoty na przykład zadłużenia nieruchomości (ponieważ skup ureguluje zaległości). Jeżeli mieszkanie czy dom wymaga remontu, aby móc je odsprzedać również tę szacunkową wartość skup odejmie.
Większość firm skupuje wszystkie nieruchomości, ich oferta nigdy nie osiągnie 100% wartości nieruchomości. Na ogół cena proponowana przez skup oscyluje wokół 70% wartości mieszkania lub domu czy działki budowlanej albo lokalu usługowego.
Oczywiście nie wszystkim sprzedającym może taka oferta odpowiadać, jednak chcąc natychmiast sprzedać nieruchomość, rozwiązanie to może okazać się dla sprzedającego najlepsze.
Ale chyba tylko tego rodzaju firmy są gotowe na skup zadłużonych mieszkań, nieruchomości w złym stanie i zlokalizowane w nieatrakcyjnych dzielnicach miast czy rejonach Polski.
W takich przypadkach korzystanie z tej metody sprzedaży się opłaca.